петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Вести

Најмногу снег во Маврово

Најмногу снег во Маврово

Најмногу снег и најстудено изутринава е во Маврово, каде што снежната покривка е седум сантиметри и се измерени минус шест степени. Минус пет степени се измерени во Пожаране, – 4 во Крушево, -3 и во Дебар, Тополчани и Лазарополе, -2  во Берово, Куманово, Прилеп и Штип, а во Скопје – 1.

Изутринава времето во Македонија е облачно и студено со повремени врнежи од снег, во јужните делови врнежите се претежно од дожд. Дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец.

До крајот на денот ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, во јужните делови од дожд и снег, а во крајниот југоисточен дел од дожд.  На повеќе места врнежите ќе бидат пообилни и ќе наврнат над 15 литри на метар квадратен. Во поголем дел од државава ќе се формира снежна покривка, а на планините значително ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилпен ветер од северен правец.

Максималната темтпература денеска во земјава ќе достигне од 1 до 6 степени.

Скопје, облачно со врнежи од снег и со слаб до умерен ветер од североисточен правец правец. Температурата ќе достигне до 2 степена.

Утре се уште ќе има повремени врнежи од дожд и снег, но кон крајот на денот ќе престануваат. В сабота ќе биде променливо облачно со провејување на слаб снег. Викендот во утринските часови на повеќе места температурите ќе бидат под и околу нула, во интервал од -4 до 1 степен.

Коронавирус