сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 107
home Вести

Најмногу од новозаразените се од Скопје, по еден регистриран случај во неколку мали градови

Најмногу од новозаразените се од Скопје, по еден регистриран случај во неколку мали градови

Во последните 24 часа регистрирани се 129 нови случаи на ковид-19 во Македонија, а по градови најмногу од новозаболените се од Скопје.

Според Институтот за јавно здравје бројот на заразени по градови е следен:

-Скопје 45
-Куманово 7
-Дебар 1
-Штип 25
-Прилеп 4
-Тетово 9
-Струга 5
-Битола 6
-Охрид 3
-Кавадарци 1
-Гостивар 9
-Кочани 3
-Демир Хисар 1
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 6

Инаку, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9797, бројката на оздравени пациенти е 5254, на починати е 451, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4092.

Коронавирус