среда, 31. мај 2023. Вести денес: 101
Во живо

Трибина на тема „Политики за развој енергетскиот сектор“

home Вести

Над 8.000 македонски граѓани се позитивни на коронавирус, еве во кои градови има најмногу заразени

Над 8.000 македонски граѓани се позитивни на коронавирус, еве во кои градови има најмногу заразени

Досега во Македонија се направени вкупно 1.478.883 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 216.670, бројот на оздравени пациенти е 201.017, на починати е 7.616, а бројот на активни случаи изнесува 8.037.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 94762, Активни 3826

Куманово 12912, Активни 257

Тетово 11336, Активни 152

Прилеп 10271, Активни 417

Битола 8743, Активни 615

Гостивар 8064, Активни 30

Велес 7324, Активни 326

Кавадарци 7007, Активни 302

Штип 6596, Активни 161

Охрид 6490, Активни 313

Струмица 6124, Активни 161

Кичево 4225, Активни 74

Кочани 4010, Активни 159

Струга 3908, Активни 70

Гевгелија 2805, Активни 119

Неготино 2565, Активни 56

Свети Николе 2122, Активни 81

Крива Паланка 1896, Активни 125

Ресен 1748, Активни 88

Радовиш 1732, Активни 68

Дебар 1456, Активни 2

Берово 1462, Активни 95

Делчево 1408, Активни 134

Виница 1158, Активни 40

Пробиштип 1120, Активни 26

Валандово 945, Активни 57

Кратово 775, Активни 46

Богданци 646, Активни 31

Демир Хисар 617, Активни 73

Крушево 590, Активни 35

Македонски Брод 495, Активни 12

Демир Капија 425, Активни 8

Македонска Каменица 417, Активни 64

Пехчево 351, Активни 9

Дојран 165, Активни 5