вторник, 14. јули 2020. Вести денес: 119
home Вести

Над 50 проценти од заболените се од Скопје

Над 50 проценти од заболените се од Скопје

Министерот за здравство Венко Филипче ја објави официјалната статистика за бројот на заболени во изминатите 24 часа, односно дека се регистрирани 120 заразени од Ковид 19.

Статистиката покажува дека најголемиот дел се од Скопје.

– Скопје 67
– Куманово 19
– Штип 16
– Прилеп 4
– Тетово 9
– Велес 2
– Гостивар 1
– Неготино 1
– Струмица 1

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.611, бројката на оздравени пациенти е 1.621, на починати е 147, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 843.