вторник, 2. август 2022. Вести денес: 68
АКТУЕЛНО

Македонија го слави Денот на Републиката-Илинден

home Вести

Над 4.500 активни случаи: Дознајте колку ваши сограѓани се позитивни на коронавирус

Над 4.500 активни случаи: Дознајте колку ваши сограѓани се позитивни на коронавирус

Досега во Македонија се направени вкупно 2.120.452 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 328.995, бројот на оздравени пациенти е 315.083, на починати е 9.377, а бројот на активни случаи изнесува 4.535.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      155308, Активни   1883

Куманово    17537, Активни    237

Битола      16929, Активни    336

Прилеп      14894, Активни    210

Тетово      14053, Активни    178

Кавадарци   11443, Активни    222

Велес 10375, Активни    152

Гостивар    9943, Активни     126

Охрид 9626, Активни     211

Струмица    8476, Активни     136

Штип  8440, Активни     117

Кичево      5897, Активни     85

Кочани      5287, Активни     50

Струга      4966, Активни     96

Гевгелија   4601, Активни     64

Неготино    3914, Активни     62

Ресен 2907, Активни     54

Свети Николе      2718, Активни     23

Радовиш     2666, Активни     63

Крива Паланка     2535, Активни     32

Делчево     2017, Активни     3

Дебар 1750, Активни     36

Берово      1737, Активни     18

Валандово   1554, Активни     21

Виница      1419, Активни     16

Пробиштип   1291, Активни     5

Богданци    1051, Активни     12

Кратово     1034, Активни     26

Крушево     976, Активни      22

Демир Хисар 891, Активни      22

Македонски Брод   771, Активни      9

Демир Капија      606, Активни      2

Македонска Каменица     527, Активни      1

Пехчево     494, Активни      2

Дојран      362, Активни      3

Најнови вести

Коронавирус