петок, 5. август 2022. Вести денес: 157
home Вести

Над 4.200 активни случаи: Дознајте колку луѓе од вашиот град се позитивни на коронавирус

Над 4.200 активни случаи: Дознајте колку луѓе од вашиот град се позитивни на коронавирус

Досега во Македонија се направени вкупно 2.125.150 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 330.755, бројот на оздравени пациенти е 317.149, на починати е 9.388, а бројот на активни случаи изнесува 4.218.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      156057, Активни   1700

Куманово    1762, Активни     241

Битола      17027, Активни    257

Прилеп      14967, Активни    179

Тетово      14127, Активни    174

Кавадарци   11513, Активни    188

Велес 10436, Активни    120

Гостивар    10001, Активни    129

Охрид 9703, Активни     240

Струмица    8513, Активни     123

Штип  8488, Активни     103

Кичево      5920, Активни     73

Кочани      5312, Активни     49

Струга      5011, Активни     128

Гевгелија   4636, Активни     64

Неготино    3951, Активни     73

Ресен 2925, Активни     48

Свети Николе      2733, Активни     21

Радовиш     2705, Активни     77

Крива Паланка     2550, Активни     32

Делчево     2022, Активни     8

Дебар 1758, Активни     40

Берово      1749, Активни     19

Валандово   1559, Активни     10

Виница      1426, Активни     17

Пробиштип   1290, Активни     1

Богданци    1058, Активни     14

Кратово     1048, Активни     23

Крушево     986, Активни      28

Демир Хисар 896, Активни      21

Македонски Брод   771, Активни      8

Демир Капија      611, Активни      5

Македонска Каменица     529, Активни      3

Пехчево     493, Активни      0

Дојран      364, Активни      2

Коронавирус