четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 111
home Вести

НАД 20.000 АКТИВНИ СЛУЧАИ – проверете колку заразени има во вашиот град

НАД 20.000 АКТИВНИ СЛУЧАИ – проверете колку заразени има во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 144.111, бројката на оздравени пациенти е 119.683, на починати е 4.322, а бројот на активни случаи изнесува 20.106.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 64144, активни 9161
Куманово 7818, активни 1257
Прилеп 7730, активни 1026
Тетово 6785, активни 674
Битола 5509, активни 1291
Велес 5096, активни 775
Гостивар 4922, активни 507
Кавадарци 4904, активни 584
Штип 4637, активни 458
Охрид 4611, активни 802
Струмица 3686, активни 536
Струга 2834, активни 252
Кочани 2530, активни 317
Кичево 2282, активни 312
Неготино 2082, активни 262
Гевгелија 2066, активни 362
Свети Николе 1394, активни 143
Крива Паланка 1155, активни 92
Ресен 1155, активни 238
Радовиш 1023, активни 146
Берово 953, активни 104
Делчево 910, активни 87
Дебар 894, активни 59
Пробиштип 743, активни 64
Виница 706, активни 105
Валандово 612, активни 103
Крушево 452, активни 102
Богданци 453, активни 71
Демир Капија 390, активни 49
Демир Хисар 353, активни 53
Кратово 346, активни 23
Македонски Брод 341, активни 40
Пехчево 245, активни 19
Македонска Каменица 220, активни 11
Дојран 130, активни 21

Коронавирус