петок, 30. септември 2022. Вести денес: 173
home Вести

НАД 18.000 АКТИВНИ СЛУЧАИ – проверете колку заразени има во вашиот град

НАД 18.000 АКТИВНИ СЛУЧАИ – проверете колку заразени има во вашиот град

Досега во земјата се направени вкупно 695.267 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.995, бројката на оздравени пациенти е 124.828, на починати е 4.509, а бројот на активни случаи изнесува 18.658.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 65667, активни 8401
Куманово 8130, активни 1183
Прилеп 7951, активни 910
Тетово 6945, активни 655
Битола 5812, активни 1211
Велес 5242, активни 679
Гостивар 5020, активни 458
Кавадарци 5019, активни 512
Штип 4770, активни 457
Охрид 4735, активни 870
Струмица 3816, активни 533
Струга 2879, активни 258
Кочани 2605, активни 294
Кичево 2362, активни 284
Гевгелија 2131, активни 320
Неготино 2118, активни 245
Свети Николе 1443, активни 148
Крива Паланка 1184, активни 90
Ресен 1170, активни 212
Радовиш 1049, активни 131
Берово 970, активни 61
Делчево 932, активни 98
Дебар 911, активни 54
Пробиштип 753, активни 38
Виница 748, активни 106
Валандово 637, активни 91
Богданци 473, активни 73
Крушево 461, активни 103
Демир Капија 392, активни 38
Демир Хисар 362, активни 57
Кратово 351, активни 15
Македонски Брод 348, активни 30
Пехчево 252, активни 17
Македонска Каменица 225, активни 12
Дојран 132, активни 14

Коронавирус