четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Над 15 лица повредени од бруталноста на власта

Над 15 лица повредени од бруталноста на власта

Околу 15 лица се повредени во немирите пред Собранието на Република Македонија, каде власта со шок бомби и созлавец го растера протестот кој започна во 20 часот против промена на името.

Според првичните информации, околу 15 лица се пожалиле на повреди во Градската болница, од кои тројца имале потешки повреди.

Протестот најавен од навивачката група Комити ескалираше откако демонстрантите ја турнаа заштитната ограда на Собранието.

Qatar 2022