понеделник, 10. мај 2021. Вести денес: 0
home Вести

Над 15.000 активни случаи на коронавирус во Македонија

Над 15.000 активни случаи на коронавирус во Македонија

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 119.378, бројката на оздравени пациенти е 100.774, на починати е 3.473, а бројот на активни случаи изнесува 15.131.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 53172, активни 7705
Прилеп 6497, активни 949
Куманово 6241, активни 544
Тетово 5988, активни 446
Гостивар 4246, активни 388
Кавадарци 4093, активни 645
Штип 3971, активни 285
Велес 4020, активни 479
Битола 3947, активни 449
Охрид 3782, активни 571
Струмица 3034, активни 263
Струга 2564, активни 166
Кочани 2088, активни 203
Кичево 1879, активни 91
Неготино 1767, активни 448
Гевгелија 1599, активни 327
Свети Николе 1185, активни 62
Крива Паланка 1011, активни 139
Ресен 933, активни 128
Дебар 818, активни 24
Радовиш 830, активни 81
Делчево 803, активни 75
Берово 761, активни 89
Пробиштип 627, активни 65
Виница 560, активни 36
Валандово 461, активни 79
Крушево 407, активни 128
Богданци 373, активни 78
Кратово 309, активни 21
Демир Хисар 312, активни 44
Демир Капија 322, активни 79
Македонски Брод 272, активни 20
Пехчево 205, активни 12
Македонска Каменица 195, активни 3
Дојран 106, активни 9

Коронавирус