сабота, 15. мај 2021. Вести денес: 0
home Вести

Над 14.000 активни случаи на коронавирус во Македонија- погледнете колку има во вашиот град

Над 14.000 активни случаи на коронавирус во Македонија- погледнете колку има во вашиот град

Досега во Македонија се направени вкупно 723.722 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.581, бројката на оздравени пациенти е 133.070, на починати е 4.891, а бројот на активни случаи изнесува 14.620.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67404, активни 6635
Куманово 8556, активни 1077
Прилеп 8179, активни 658
Тетово 7114, активни 551
Битола 6151, активни 928
Велес 5407, активни 511
Гостивар 5119, активни 350
Кавадарци 5112, активни 362
Штип 4894, активни 364
Охрид 4913, активни 456
Струмица 4011, активни 485
Струга 2943, активни 159
Кочани 2726, активни 229
Кичево 2474, активни 257
Гевгелија 2177, активни 230
Неготино 2158, активни 184
Свети Николе 1493, активни 118
Крива Паланка 1208, активни 60
Ресен 1210, активни 193
Радовиш 1090, активни 101
Берово 1015, активни 50
Делчево 952, активни 84
Дебар 930, активни 36
Виница 824, активни 130
Пробиштип 773, активни 33
Валандово 660, активни 59
Богданци 491, активни 63
Крушево 481, активни 99
Демир Капија 394, активни 24
Демир Хисар 388, активни 67
Кратово 353, активни 9
Македонски Брод 355, активни 18
Пехчево 262, активни 18
Македонска Каменица 232, активни 15
Дојран 132, активни 7.

Коронавирус