петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 130
home Вести

Над 13.000 активни случаи: По колку заразени со коронавирус има во секој град?

Над 13.000 активни случаи: По колку заразени со коронавирус има во секој град?

Досега во Македонија се направени вкупно 1.242.490 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 186.010 бројката на оздравени пациенти е 166.606, на починати е 6.396, а бројот на активни случаи изнесува 13.008.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 80552, Активни 5798

Куманово 10949, Активни 914

Тетово 10721, Активни 1051

Прилеп 8877, Активни 274

Гостивар 7912, Активни 569

Битола 6911, Активни 242

Велес 6006, Активни 275

Охрид 5781, Активни 653

Кавадарци 5702, Активни 189

Струмица 5586, Активни 511

Штип 5529, Активни 236

Кичево 3865, Активни 480

Струга 3746, Активни 656

Кочани 3112, Активни 126

Гевгелија 2346, Активни 69

Неготино 2290, Активни 39

Свети Николе 1813, Активни 111

Ресен 1497, Активни 111

Радовиш 1469, Активни 113

Дебар 1440, Активни 148

Крива Паланка 1339, Активни 47

Берово 1192, Активни 49

Делчево 1104, Активни 64

Виница 1001, Активни 43

Пробиштип 887, Активни 40

Валандово 779, Активни 30

Богданци 541, Активни 19

Крушево 518, Активни 15

Кратово 522, Активни 53

Македонски Брод 458, Активни 31

Демир Хисар 420, Активни 12

Демир Капија 406, Активни 4

Пехчево 309, Активни 11

Македонска Каменица 291, Активни 21

Дојран 139, Активни 4

Коронавирус