петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 144
home Вести

Над 12.000 лица имаат коронавирус, еве во кои градови има најмногу заразени

Над 12.000 лица имаат коронавирус, еве во кои градови има најмногу заразени

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.999 бројката на оздравени пациенти е 171.375, на починати е 6.607, а бројот на активни случаи изнесува 12.017

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 82605, Активни 5629

Куманово 11256, Активни 941

Тетово 10798, Активни 932

Прилеп 8993, Активни 294

Гостивар 7948, Активни 482

Битола 7046, Активни 277

Велес 6152, Активни 318

Охрид 5907, Активни 515

Кавадарци 5853, Активни 211

Струмица 5694, Активни 304

Штип 5660, Активни 227

Кичево 3935, Активни 408

Струга 3774, Активни 365

Кочани 3206, Активни 138

Гевгелија 2392, Активни 79

Неготино 2307, Активни 37

Свети Николе 1873, Активни 112

Ресен 1528, Активни 93

Радовиш 1501, Активни 94

Дебар 1447, Активни 113

Крива Паланка 1400, Активни 83

Берово 1205, Активни 28

Делчево 1116, Активни 68

Виница 1022, Активни 51

Пробиштип 907, Активни 36

Валандово 806, Активни 27

Кратово 551, Активни 52

Богданци 544 11

Крушево 522, Активни 15

Македонски Брод 464, Активни 27

Демир Хисар 432, Активни 20

Демир Капија 409, Активни 7

Пехчево 312, Активни 4

Македонска Каменица 295, Активни 18

Дојран 139, Активни 1

 

Коронавирус