вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Над 12.000 активни случаи во Македонија – проверете каква е состојбата со коронавирусот во вашиот град

Над 12.000 активни случаи во Македонија – проверете каква е состојбата со коронавирусот во вашиот град

Направени се 7.724 тестови, а регистрирани се 1.964 нови случаи на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 1.672.767 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 236.241, бројот на оздравени пациенти е 215.853, на починати е 8.055, а бројот на активни случаи изнесува 12.333.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 105740, Активни 7278
Куманово 13440, Активни 311
Тетово 11557, Активни 135
Прилеп 11414, Активни 655
Битола 10343, Активни 1101
Гостивар 8210, Активни 128
Кавадарци 7757, Активни 345
Велес 7685, Активни 191
Охрид 7179, Активни 443
Штип 6937, Активни 188
Струмица 6483, Активни 212
Кичево 4435, Активни 115
Кочани 4211, Активни 107
Струга 4025, Активни 92
Гевгелија 3133, Активни 196
Неготино 2723, Активни 80
Свети Николе 2189, Активни 36
Крива Паланка 2022, Активни 65
Ресен 1985, Активни 108
Радовиш 1899, Активни 94
Делчево 1521, Активни 55
Берово 1499, Активни 19
Дебар 1469, Активни 11
Виница 1200, Активни 21
Пробиштип 1177, Активни 35
Валандово 1130, Активни 93
Кратово 806, Активни 17
Богданци 725, Активни 42
Демир Хисар 673, Активни 32
Крушево 674, Активни 70
Македонски Брод 568, Активни 25
Демир Капија 441, Активни 8
Македонска Каменица 435, Активни 7
Пехчево 370, Активни 11
Дојран 186, Активни 7

Коронавирус