среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 196
home Вести

На скопска Гинекологија извадена циста тешка 90 килограми од 45-годишна жена (В*ЗНЕМ*РУВАЧКО ВИДЕО)

На скопска Гинекологија извадена циста тешка 90 килограми од 45-годишна жена (В*ЗНЕМ*РУВАЧКО ВИДЕО)

90 килограми циста е извадена од стомакот на 45 годишна жена на Клиниката за гинекологија и акушерство. Жената дошла во тешка здравствена состојба.

Сторијата ја пренесе КАНАЛ 5 телевизија.

Според ковид протоколите жената била тестирана за корона вирус и била негативна. Тимот на медицински персонал со гинекологот Игор Алуловски и голем тим на анестезиолози операцијата ја правеле скоро пет часа.

Големината на цистата е досега најголема извадена од човек во Македонија, но и во Европа. Цистата почнала да расте од матката и се проширила низ целиот стомак, предизвикала и труење на крвта, а големината направила притисок врз ребрата и срцето. Пациентката се уште е во шок соба.

Според кажувањата на семејството жената скоро три години ги имала овие проблеми, но била исплашена и не сакала да оди на доктор.

Најнови вести

Коронавирус