четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 191
home Вести

На двајца пациенти им е земена крвна плазма со која треба да се лекуваат заболени од коронавирусот

На двајца пациенти им е земена крвна плазма со која треба да се лекуваат заболени од коронавирусот

На двајца пациенти кои се ковалесцентни односно се во фаза во која се носители на антителата против коронавирусот денеска првпат им беше земена крвна плазма со која треба да се лекуваат заболени.

Ова денеска на прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека во следните денови, исто како и терапијата со озон која се применува во Градската општа болница „8 Септември“, крвната плазма ќе биде аплицирана на пациенти за кои експертите ќе оценат дека е соодветна за нив.

Најнови вести

Коронавирус