вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 176
home Вести

На Дејан му е потребна наша помош: Да ги отвориме срцата!

На Дејан му е потребна наша помош: Да ги отвориме срцата!

Дејан Наумоски има 26 години и има дијагностициран ЕКСТРАГОНАЛАЛЕН СМЕСЕЕН ТЕМОР НА ГЕРМАНАТА КУЛТУРА, односно туморот на ТИМУС жлездата.

Тимусната жлезда е одговорна за производство на Т-лимфоцити и е од суштинско значење за имунолошкиот систем. Тие се јавуваат со стапка од само 3 случаи за секои 2 милиони луѓе и можат да се прошират на срцето и на белите дробови.

Дејан е првиот пациент од Македонија дијагностициран со овој вид на рак. Во моментов, тој се наоѓа во болницата Memorial Memorial Bahçeelievler во Истанбул, Турција, на чекање за лекување.

Вкупните трошоци на радиотерапијата и хемотерапијата се 40.000 швајцарски франци, што е околу 36.000 евра. Неговото семејство можеше да собере 22.000 швајцарски франци, а тоа е 19.700 евра.

На Дејан му треба помош од секој хуман граѓанин кој е во можност да донира.

Вие ја избирате сумата која сакате да ја донирате.

Да ги отвориме срцата и да помогнеме затоа што секој заслужува шанса.

Може да се донира и на ВИП 143-486 и ТЕЛЕКОМ 143-102.

Локални избори 2021