сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 65
home Вести

На 21-ви февруари почнува судењето на Вељаноски, Ристовски и Јанакиески

На 21-ви февруари почнува судењето на Вељаноски, Ристовски и Јанакиески

Судењето за собраниските инциденти од 27-ми април 2017 година е закажано за 21 февруари.

Оваа информација ја кажа обвинителката Вилма Русковска на денешното рочиште за предметот „Рекет“, на кое побара да нема судење на 21-ви февруари бидејќи ќе почнело судењето за 27 април.

Во тој случај обвинети се поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, екс-министрите Спиро Ристовски и Миле Јанакиески. Обвинет е и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Тие се теретат за “терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

Најнови вести

Коронавирус