вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

На 15-ти ноември почнува судењето на девојката на убиениот Пино

На 15-ти ноември почнува судењето на девојката на убиениот Пино

Ангела Ѓорѓиевска, обвинетата девојка на убиениот Пино Секондо на 15 ноември како соучесничка во неговото убиство, ќе седне на обвинителна клупа, потврдија од кривичниот суд за „Макфакс“. Осомничениот за убиството, Али Фуркан се’ уште е во бегство и е недостапен за органите на прогонот. Обвинител во предметот е Лидија Раичевиќ.

Според обвинението, кобната вечер Ангела го намамила Пино да дојде во населбата Ѓорче Петров. Кога Пино пристигнал, таму бил осомничениот за убиството, Али Фуркан кој носел пушка. Фуркан го оставил возилото “Опел” и со “шкодата” на Пино се упатиле преку обиколницата до Арачиново.

Возел Али Фуркан, а девојката седела на совозачкото место. Пино бил на задното седиште. Во Арачиново застанале во нива и првин се карале по што се степале. Во еден момент Фуркан со пушката го застрелал во главата Пино.

Ангела е обвинета како соучесничка во убиството.

Најнови вести

Коронавирус