петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 69
home Вести

МЗ: На ВМРО-ДПМНЕ му сметаат насмеани лица на граѓани по беспрекорната организација на вакцинацијата

МЗ: На ВМРО-ДПМНЕ му сметаат насмеани лица на граѓани по беспрекорната организација на вакцинацијата

ВМРО ДПМНЕ не може да се помири со фактот дека вакцинацијата на територија на цела држава се одвива без никаков проблем, реагираат од Министерството за здравство по денешниот одржан протест од партијата.

-Вакцинацијата во време на светска пандемија е сериозен здравствен процес, колку тоа на ВМРО ДПМНЕ да им наликува на „преправање“ (симулација). Тажно е што опозициската партија безидејно обидувајќи се да профитира политички се потсмева со вакцинирањето на лицата со најголем ризик од заболување, односно возрасните граѓани постари од 76 години. ВМРО ДПМНЕ се потсмева со вакцинирањето на здравствените работници, полицијата, армијата, наставничките, негувателките, воспитувачките во граднинките, возачите во ЈСП, се потсмева со вакцинирањето на луѓето кои се дел од критичната инфраструктура во државата, со чија вакцинација, се овозможува непречено функционирање на општеството. ВМРО ДПМНЕ не може да се помири со фактот за беспрекорната организација на масовната имунизација во А1 СЦ „Борис Трајковски“. На ВМРО ДПМНЕ му сметаат, насмеани лица на граѓани по вакцинација, на опозицијата и сметаат позитивните коментари од граѓаните кои ја примиле вакцината. ВМРО ДПМНЕ во време на пандемија прави само штета. Во време на рестриктивни мерки, полициски час, одлучија да се групираат и да протестираат, се вели во реакцијата.

Од Министерството изразија жалење што опозицијата од почетокот на пандемијата, како што велат, не придонесе со ништо за заштита на здравјето на граѓаните.

Најнови вести

Коронавирус