вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 143
home Вести

МВР: Во Скопје казнети 290 возачи – 25 се без возачка

МВР: Во Скопје казнети 290 возачи – 25 се без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (09.02.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 290 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 25 санкции, осум за технички неисправни и нерегистрирани возила, 28 за користење на мобилен телефон. Изречени се девет санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), 30 мерки за непочитување на брзина на движење, 21 санкција што ја чинат пешаците, 10 за некористење на сигурносен појас и 77 санкции за непрописно паркирање.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија