вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 113
home Вести

МВР полни раце работа, 200 хулигани приведени во станица пред натпреварот

МВР полни раце работа, 200 хулигани приведени во станица пред натпреварот

Попладнево низ центарот на Скопје се слушаше песната на полските навивачи кои од вчера се во нашата земја.

Нивниот хулиганизам е одамна добро познат и македонската полиција подготвена ги дочека во нашата земја. Неколку меѓусебни инциденти предизвикаа интервенција, а вечерва стигна и веста за првите апсења.

Околу 200 полски хулигани се уапсени заради меѓусебни инцидентни во предвечерјето на натпреварот на „Тодор Проески“ во Скопје. Полските фанови мирно доаѓаат на стадионот во Скопје, а полицајците се одлично екипирани и во голем број го обезбедуваат стадионот.

Се очекуваат преку 20.000 гледачи за време на натпреварот, но заради распределбата по сектори, помала е веројатноста за инциденти на стадионот отколку низ градот и по скопските улици.

 

Коронавирус