вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 104
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

МВР нема профил на Инстаграм, креаторите на лажните профили ќе бидат законски санкционирани

МВР нема профил на Инстаграм, креаторите на лажните профили ќе бидат законски санкционирани

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека нема профил на социјалната мрежа Инстаграм.

Во последниот период креирани се неколку лажни профили, кои го злоупотребуваат називот на институцијата и Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи презема соодветни мерки за законско санкционирање на креаторите на овие профили.

Во денешното соопштение се подвлекува дека МВР има своја веб страница, а профили има само на социјалната мрежа Фејсбук и Јутјуб, и тоа е јасно потенцирано на веб страната.

Коронавирус