сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 106
home Вести

МВР казни 374 возачи во Скопје

МВР казни 374 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (29.09.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

-На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 374 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 24 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 92 прекршоци, технички неисправни и нерегистрирани возила 16, 27 санкционирани мотоциклисти, 107 мерки за непрописно паркирање, а изречени се 16 санкции кон пешаци и 48 казни за неносење на заштитна маска. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

Оттаму апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Коронавирус