понеделник, 6. јули 2020. Вести денес: 66
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

МВР и Инспекторатот во контрола: 24 угостителски објекти не ги почитувале одлуките

МВР и Инспекторатот во контрола: 24 угостителски објекти не ги почитувале одлуките

Министерството за внатрешни работи презема мерки за контрола на спроведување на одлуките на Владата.

-Во таа насока oд почнувањето со работа на угостителските објекти до сега од страна на Министерството за внатрешни работи во соработка со Државниот пазарен инспекторат извршени се вкупно 2184 објекти при што констатирано е дека 24 од нив не ги спроведуваат одлуките на Влада. Од вкупниот број контроли, 1573 се направени за време на викендот (петок – недела) и 483 во текот на вчерашниот ден (понеделник).
Понатамошното постапување по однос на констатираните непочитувања е во надлежност на Државниот пазарен инспекторат, информираат од МВР.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат одлуките на Владата кои се однесуваат на соодветна употреба на заштитна опрема, а угостителски објекти да ги преземат сите мерки за нивно соодветно спроведување.

Парламентарни избори 2020