четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 242
home Вести

МВР: 585 прекршоци за неносење маска, 337 лица со решенија за изолација

МВР: 585 прекршоци за неносење маска, 337 лица со решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие (01/02.06.2020 година) на територијата на Република Македонија на 337 лица им се издадени решенија за изолација, а 62 лица потпишале изјави за самоизолација.

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, не се евидентирани лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација.

Исто така по однос на мерката за не носење лична заштита на лице регистрирани се 585 прекршоци.

Парламентарни избори 2020