петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

МВР: 55 прекршувања на полицискиот час

МВР: 55 прекршувања на полицискиот час

Викендов се применуваше мерката за ограничување на движењето кое започнуваше во 14 часот и траеше до 05 часот наредниот ден. Граѓаните се одговорни, совесни и свесни. Генералната констатација е дека тие ги почитуваат мерките за ограничување на движењето, вели министерот за внатрешни работи Наќе Чулев.

Во текот на изминатото деноноќие од страна на Министерството за внатрешни работи констатирано е дека:

По однос на забраната за движење на ниво на целата држава 55 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 45 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.

На територијата на државата, според евидентираните податоци, на 63 лица им се издадени решенија за изолација, а 11 лица потпишале изјави за самоизолација.

Во државен карантин се спроведени 34 лица.

Коронавирус