сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 104
home Вести

МВР: 311 санкционирани возачи во Скопје

МВР: 311 санкционирани возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (21.09.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

-На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 311 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 17 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 130 прекршоци, технички неисправни и нерегистрирани возила 17, 49 санкционирани мотоциклисти и едно привремено одземено возило, 73 мерки за непрописно паркирани возила и 78 возила подигнати со пајак (вкупно 151), а изречени се и 15 санкции за неносење на заштитна маска, посочуваат од МВР.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

Коронавирус