среда, 7. декември 2022. Вести денес: 177
home Вести

МВР: 197 казнети возачи во Скопје

МВР: 197 казнети возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (27.12.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

-Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 197 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 19 санкции, 12 за нерегистрирани возила, 14 мерки за користење на мобилен телефон. Изречени се 10 санкции за возење под дејство на алкохол, 38 мерки за непрописно паркирани возила и 7 санкции за неносење заштитна маска. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, информира МВР.

Qatar 2022