четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

МВР: 188 санкционирани возачи на мотоцикли

МВР: 188 санкционирани возачи на мотоцикли

Во текот на вчерашниот ден (08.08.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 188 возачи, од кои 65 биле исклучени од сообраќај.

Од нив, 116 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 48 возеле без возачка дозвола, а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

МВР апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Најнови вести

Локални избори 2021