недела, 4. декември 2022. Вести денес: 67
home Вести

МВР: 176 возачи возеле под дејство на алкохол

МВР: 176 возачи возеле под дејство на алкохол

Синоќа (19/20.06.2021) од 22.00 часот до 03.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол, при што санкционирани се 176 возачи.

Тие се веднаш исклучени од сообраќај и изречени им се соодветни санкции. Најголем број на возачи кои управувале возило под дејство на алкохол имало во Скопје-44, СВР Битола-24, СВР Штип-18, СВР Охрид-17…

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, велат од МВР.

Најнови вести

Коронавирус