вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 46
home Вести

МВР: 119 санкционирани возачи во Скопје

МВР: 119 санкционирани возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.12.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

-Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 119 мерки, меѓу кои 6 за возење без возачка дозвола, 4 санкции за некористење на сигурносен појас, 5 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 6 за користење на мобилен телефон и 3 санкции за минување на затворен семафор (црвено светло). Изречени се 59 мерки за непрописно паркирање. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, информира МВР.

Коронавирус