петок, 29. септември 2023. Вести денес: 101
home Вести

Мухамед Зекири продолжува со навреди кон претседателот Иванов

Мухамед Зекири продолжува со навреди кон претседателот Иванов

По денешното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов во Собранието на Република Македонија пратеникот од владеjачката СДСМ, Мухамед Зекири, на социјалните мрежи напиша „Што и да се каже е излишно. Фикусот остана фикус“.

Според Зекири, Иванов е најголемиот загадувач во Македонија.

Иванов од собраниската говороница остро го искритикува Законот за употреба на јазиците, за кој рече дека излегува од рамките на Уставот и со истиот се нарушува унитарноста на државата. Иванов повика на помирување меѓу власта и опозицијата.

Во контекстот на медиумите, Иванов кажа дека освен животната средина, загаден е и јавниот медиумски простор.