вторник, 4. август 2020. Вести денес: 79
home Вести

Муцунски: Во Македонија мора да создадеме економска благосостојба, држава која што ќе биде партнер со бизнис заедницата

Муцунски: Во Македонија мора да создадеме економска благосостојба, држава која што ќе биде партнер со бизнис заедницата

Голем број наши здравствени работници, се уште се под голем притисок од корона кризата. Нашите болници се преполнети, секој ден имаме цифри, троцифрени бројки од зарзени, имаме и многу мртви. Нашите молитви треба да бидат со нашите здравствени работници и со сите заболени, а првиот напор што треба да го преземе следната Влада, е да преземе реална и конкретна здравствена политика која што ќе го реши тој предизвик, потоа следуваат многу предизвици, истакна во синоќешната телевизиска дебата на телевизија 21 кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ1 Тимчо Муцунски.

-Во Македонија мора да создадеме економска благосостојба, продуктивна економија. Држава која што ќе биде партнер со бизнис заедницата, држава која што ќе ги намли даноците и за сите трговски ентитети, но посебно за младите категории, кој што гледаме се почесто се иселуваат од државата, треба да преземеме конкретни мерки и да ги убедиме да останат тука врз основа на добри деловни услови, рече Муцунски.

Ќе се согласам и со претходните говорници, добри деловни услови претпоставуваат на правна држава нешто што ние го нарекуваме и што по мене е најбитно во владеењето на правосудниот систем, тоа е предвидливост. Вие да знаете дека законите важат за сите, но и ќе бидат применувани од тие што имаат обврска да ги применуваат, посочи тој.

Коронавирус