среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 95
home Вести

Му ја променил лозинката на Фејсбук, па доби пријава – ова во Македонија е кривично дело

Му ја променил лозинката на Фејсбук, па доби пријава – ова во Македонија е кривично дело

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Л.С.(21) од с.Драгобраште, виничко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.

Пријавениот, на 16.02.2021 на социјалната мрежа „Фејсбук“ неовластено влегол на корисничкиот профил кој го користи Д.Н. и извршил промена на лозинка за најавување,  електронска адреса и на телефонски број, со што го направил профилот неупотреблив за администраторот.

Добро е да се знае дека ова во Македонија е кривично дело, бидејќи не е реткост со менување на лозинки да се превземаат туѓи Фејсбук профили.

Коронавирус