вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 141
home Вести

Можно продолжување на учебната година

Можно продолжување на учебната година

Во Владата не исклучуваат продолжување на учебната година за да се надополни изгубената настава, но за тоа одлуката ќе ја соопшти деновиве Министерството за образование и наука, пишува мкд.мк.

Според извори од Владата, се разгледуваат сите можности, вклучувајќи и скратени наставни програми, промена на календарот за образование на сите основни и средни училишта, но конечното решение ќе го соопшти министерот Арбр Адеми.

Една од денеска донесените мерки е прекин на наставата во училиштата и на факултетите во наредните 14 дена, како и затворање на градинките низ целата држава.

Коронавирус