петок, 16. април 2021. Вести денес: 150
home Вести

Може ли Конгресот на СДСМ да наседне на кандидатот за лидер на партијата?

Може ли Конгресот на СДСМ да наседне на кандидатот за лидер на партијата?

Зоран Заев денеска по завршување на судско рочиште во изјава за медиуми призна дека целиот врв на владеачката СДСМ наседнал на карактерот на Боки 13 иако добро го знаеле шоуменот и негов ривал за лидер на СДСМ.

Меѓу тие што наседнале еднаш на Боки 13 е и самиот Заев, вицепремиерката Шеќеринска, екс генсекот на партијата, и многу други функционери кои некогаш беа блиски и се сликале со него а сега ќе гласат за нов лидер на СДСМ.

Според најавите во трката за избор на нов претседател, како главен претендент да го замени Заев е Бојан Јованоски – Боки 13, осуден во случајот „Рекет“ , кој сведочеше дека парите од „Рекет“ кој што тој ги земал завршиле кај Зоран и Вице Заев.

Во однос на кандидатурата на Бојан Јовановски, Заев постави административни критериуми за Шоуменот и негов ривал да може да се кандидира:

„Прво треба да си направи реевиденција да биде член, после тоа да има најмалку 5 години членство во СДСМ, не знам дали го ажурирал членството”, изјави Заев.

Според него Бојан Јовановски е таков каков што е, и го знаеле сите, но жали што наседнале луѓе на неговиот карактер.

Со тоа премирот отвори дилема дали има страв дека повторно високи членови на неговата партија и Конгресот на СДСМ можат пак да наседнат на неговиот карактер и да го дадат гласот на Боки 13 да ја води СДСМ на местото на Заев.

Коронавирус