среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 141
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Морачанин во интервју за НоваТВ: Францускиот предлог не е прифатливо решение, не нуди можност за почнување на преговорите со ЕУ

Морачанин во интервју за НоваТВ: Францускиот предлог не е прифатливо решение, не нуди можност за почнување на преговорите со ЕУ

Актуелната политичка сцена во светло на претстојниот состанок на врвот на ЕУ, францускиот предлог, како и случувањата на внатрешен план, функционирањето на Собранието, беа повод да поразговараме со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин. Според неа, а врз основа на , како што вели, информациите од медиумите, францускиот предлог не е прифатливо решение зашто не нуди можност за почнување на преговори со ЕУ. Таа е на став дека нема потреба од предвремени избори сега и повика на одговорно и конструктивно однесување од сите политички чинители. Со Морачанин разговаравме и за правата на ЛГБТИ-луѓето и за носечкиот предзнак на партијата, зелената агенда.

НоваТВ: Кон крајот на неделава е Самитот на ЕУ. Францускиот предлог горе-долу е познат. Кој е вашиот став како ДОМ, дали е тој добра основа за надминување на спорот?

Врз основа на информациите од медиумите за т.н. француски предлог, сметам дека тој не е прифатливо решение и не нуди можност за конечно, по 17 години кандидатски статус, започнување на преговорите со ЕУ. Останувам на ставот дека отворените прашања со Бугарија треба билатерално да ги решаваме и тие не треба да бидат причина за блокирање на македонските евроинтеграциски процеси. Секако, македонскиот јазик и идентитет не смее да бидат предмет на преговори. Факт е дека ние ги исполнивме сите услови за почеток на преговорите со ЕУ, што се потврди и со одлуката на Советот за општи работи на ЕУ од март 2020 година.

Овој став е вграден и во Резолуцијата на Европските зелени за поддршка за интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ, усвоена во декември, минатата година. Со оваа Резолуција, Европските зелени ја повикуваат Бугарија да го отвори патот за првата меѓувладина конференција и да ги решава спорните прашања со С. Македонија билатерално, отстранувајќи го тоа како предуслов за започнување на пристапните преговори. Го повикуваат Европскиот совет да одржи меѓувладини конференции за директно отпочнување на пристапните преговори со С. Македонија и Албанија, најбрзо што е можно.

НоваТВ: Во неделата сите партии од коалицијата одржавте состанок. Една од одлуките беше и за парламентарни избори во 2024 година заедно со претседателските. Што со најавата од страна на ВМРО –ДПМНЕ за протести и блокади се додека не издејствувале предвремени парламентарни избори ?

Јас во повеќе наврати истакнувам дека блокадите на Собранието, а како што најави опозицијата и блокади на другите институции, не се одговорно и конструктивно однесување, ниту се во интерес на граѓаните. Со години се зборува дека мораме да ги јакнеме капацитетите на институциите за да можат ефикасно да одговорат на потребите на граѓаните, а сега опозицијата се залага за блокирање на институциите. Со која цел? Да издејствуваат предвремени парламентарни избори. Што би смениле изборите, освен што ќе се потрошат десетици милиони евра и неколку месеци ќе стагнираат економско-политичките активности и тоа во време на светска енергетска и економска криза и војна на европскиот континент. Хипотетички, да има избори, да победи опозицијата и да успее да формира парламентарно мнозинство. Што доколку тогашната опозиција се однесува како сегашната и ги блокира процесите? Повторно, штетата ќе ја трпиме сите ние како граѓани. Затоа, сметам дека не ни се потребни предвремени избори, туку одговорно и конструктивно дејствување на сите политички чинители, со цел решавање на проблемите на граѓаните.

Целото интервју процитајте го на novatv.mk.

Коронавирус