вторник, 15. јуни 2021. Вести денес: 168
home Вести

МОН: Училиштата нема да продолжат со работа од 18 мај

МОН: Училиштата нема да продолжат со работа од 18 мај

Министерството за образование и наука реагира на информацијата која денес е објавена во дел од медиумите за наводно усвоена Уредба од страна на Владата со која основните и средните училишта во Република Македонија продолжуваат со работа од 18 мај 2020 година.

-Информираме дека се работи за лажна информација и документ кој воопшто не е подготвен од страна на МОН и усвоен од Владата. Оваа тема не била предмет на дискусија на владините седници во изминатите денови. За сите одлуки кои институциите на системот координирано ги носат за време на вонредната состојба, јавноста е секогаш навремено информирана од страна на службите задолжени за односи со јавност, информираат од Министерството за образование и наука.

Најнови вести

Вести

Португалија конечно успеа да го скрши отпорот на Унгарците во 84. минута, Рафаел Гереро по една лошо одбиена топка погоди за 0-1, а само две минути подоцна Орбан направи пенал кој го реализираше Кристијано Роналдо. Иако веќе сè беше решено, Роналдо успеа да постигне и втор гол, во 92. минута доби топка низ одбраната од Рафа, се намести и лесно го матира Гулашчи за конечните 0-3.

ЕУРО 2020

Македонија