петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 159
home Вести

Моментална ситуација по градови: Видете колку активни случаи со коронавирус има

Моментална ситуација по градови: Видете колку активни случаи со коронавирус има

Досега во Македонија се направени вкупно 660.522 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 140.065, бројката на оздравени пациенти е 113.430, на починати е 4.150, а бројот на активни случаи изнесува 22.485.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 62460, активни 10845
Прилеп 7534, активни 1067
Куманово 7519, активни 1236
Тетово 6648, активни 699
Битола 5204, активни 1285
Велес 4935, активни 850
Гостивар 4821, активни 534
Кавадарци 4761, активни 728
Штип 4526, активни 498
Охрид 4483, активни 900
Струмица 3565, активни 512
Струга 2787, активни 296
Кочани 2431, активни 294
Кичево 2204, активни 310
Неготино 2046, активни 356
Гевгелија 2011, активни 426
Свети Николе 1356, активни 141
Крива Паланка 1135, активни 108
Ресен 1116, активни 236
Радовиш 989, активни 150
Берово 931, активни 133
Дебар 880, активни 55
Делчево 884, активни 104
Пробиштип 726, активни 77
Виница 679, активни 102
Валандово 585, активни 101
Крушево 447, активни 123
Богданци 439, активни 76
Демир Капија 382, активни 66
Кратово 341, активни 27
Демир Хисар 342, активни 50
Македонски Брод 327, активни 50
Пехчево 239, активни 23
Македонска Каменица 212, активни 10
Дојран 120, активни 17, информираат од МЗ.

Најнови вести

Коронавирус