понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 53
home Вести

МОЌНИКОТ АВАКС НА НАТО ГИ ИСПЛАШИ СКОПЈАНИ – авионот наречен „Ѕвер“ едвај го собра на пистата на скопскиот аеродром (ВИДЕО)

МОЌНИКОТ АВАКС НА НАТО ГИ ИСПЛАШИ СКОПЈАНИ – авионот наречен „Ѕвер“ едвај го собра на пистата на скопскиот аеродром (ВИДЕО)

Авионот АВАКС на НАТО прелета над Скопје со цел да демонстрира како се изведува мисијата на Алијансата за воздушно патролирање над Македонија.

АВАКСОТ слета на скопскиот аеродром, додека предвидено е да слетаат и два авиона Ф-16 околу 15 часот.

Со овој настан се одбележува официјалното вклучување на воздушниот простор на Македонија во системот на НАТО за воздушно патролирање.

Коронавирус