четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 146
home Вести

Митева: Шилегов и Богдановиќ го уништуваат Скопје, исечен е дрворедот на улицата Орце Николов

Митева: Шилегов и Богдановиќ го уништуваат Скопје, исечен е дрворедот на улицата Орце Николов

Драги Скопјани, денес сме сведоци на масакар на улицата Орце Николов во центарот на Скопје. Петре Шилегов и Саша Богдановиќ продолжуваат да го уништуваат Скопје. Решија да го уништат и еден од најубавите дрвореди во Скопје, со срамно образложение дека дрвата биле стари и болни. Не работат ништо, напротив само уништуваат. Ова е вистинското лице на Шилегов и Богдановиќ, ова е нивната поинаква приказна за Скопје, изјави на денешната прес конференција, Марија Митева портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

– Шилегов, Саша Богдановиќ и Заев на 15 Мај имаа прес конференција на улицата Орце Николов за некаква реконструкција на само еден крак од улицата, зборуваа за некаква нивна заложба за поубаво и поурбано Скопје, а еве после неполн месец од таа нивна прес-конференција денес скопјани се вознемирија од глетката. Погледнете ги фотографиите позади мене, отстранети се 13 дрва. Граѓаните добија ветување од градските власти дека нема да биде исечено ниту едно дрво. Но, еве го резултатот од нивните ветувања, посочи таа.

– Дали староста и пропаѓањето на дрвјата ја “откривате“ баш тогаш кога вршите реконструкции или проширувања на улици? Ова јасно покажува дека Богдановиќ и Шилегов немаат долгорочен план на одржливост, ниту знаење или свест за тоа што значи концептот одржлив град. А најдоброто за нашите општини е што поскоро да заминете. Доста е! Скопје заслужува подобро, додаде Митева.

Коронавирус