четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 88
home Вести

Митева: Кога Филипче ќе понесе одговорност за целиот хаос во здравството?

Митева: Кога Филипче ќе понесе одговорност за целиот хаос во здравството?

лучајот со родилката во битолската болница, впрочем како и сите други досега се дела за кои ќе слушнеме само дека истрагата е започната, одговорноста можеби ќе се лоцира само врз извршителите, а директно одговорните за спречување на вакви дела ќе ги гледаме како ладнокрвно ни велат „да го почекаме извештајот“, на денешната прес конференција Марија Митева од ВМРО-ДПМНЕ.

Делото надрилекарство се случило на 01.01.2021 година, а ако му веруваме на Венко тој дознал пред една недела, па прашуваме дали досега мудро молчел? Почитуван неспособен министер, дали ПР тимот Ве советуваше дека немилите настани не треба да ги соопштувате на јавноста, дека е подобро да молчите и да се надевате дека ништо од ова нема да се дознае? Дали почитуван министер ПР тимот во меѓувреме смислува план како да промовира кампања во која немањето вакцини ќе биде уште една наша перцепција?

Жално е што постои потреба да ги зборуваме овие немили настани, но во недостиг на ваша морална одговорност ни останува само гласно да се спротивставиме.

Ретроспективно гледано, би Ве потсетиле дека се уште чекаме разрешница за жената која почина од КОВИД-19 откако два дена барала да и се обезбеди кислород од сестрите во штипската болница. Тешки дела против здравјето на луѓето се случија и во Струга, на родилката која отиде на породување, а замина без три органи.

Има вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8-ми септември“, откако пациент си го одзема животот. Заглавени сме на дневна статистика заболени од КОВИД-19 додека државите од соседството се на пат за започнување сопствено производство на вакцини. Целиот систем е уништен, медицинскиот кадар е девалвиран, а граѓаните оставени сами на себе.

Најмалку што може да направи Филипче е да си поднесе оставка веднаш!, порача Митева.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија