петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Вести

Митева: Бучковски и Георгиевски, луѓето на Заев, јасно го покажуваат нивниот анационален став за срамниот предлог кој се коси со правото на државност

Митева: Бучковски и Георгиевски, луѓето на Заев, јасно го покажуваат нивниот анационален став за срамниот предлог кој се коси со правото на државност

Специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, господинот Бучковски и покрај сите спорни прашања се обидува во јавноста да рефлектира напредок и оптимизам за можно решение на спорот до крајот на годинава, истакна Марија Митева во Коментар на денот.

На темата за која Георгиевски излезе јавно, Бучковски изјави дека за истото се разговарало меѓу нив уште пред тој да биде именуван за специјален претставник на Владата. Дополнително, со изјавата ја подготви јавноста дека предлогот на Георгиевски заслужува внимание и аргументирана расправа. Цитирам: „Нам ни треба подготовка на домашната јавност за темите кои ќе се наметнат во периодот кој претстои, а тоа се темите за заедничката историја“. Понижувањата не престануваат, вели Митева во „Коментар на денот“ и додава:

„Двајцата клучни луѓе на Заев, едниот како коалиционен партнер, а другиот повереник за спорот со Бугарија со тезите кои ги пласираат во јавноста јасно го покажуваат нивниот анационален став за срамниот предлог кој се коси со правото на државност. Акцискиот план се уште не и е познат на јавноста, но доволни се сигналите кои ги добивме од ваквите политичари за да ни стане јасно што се крие зад најавениот оптимизам“.

Коронавирус