понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 62
home Вести

Мисајловски: Со предлог законот за ЈО, СДСМ и Заев сакаат да се заштитат од криминалите и корупцијата

Мисајловски: Со предлог законот за ЈО, СДСМ и Заев сакаат да се заштитат од криминалите и корупцијата

Ние сакаме да се донеси Закон за јавно обвинителство, но сметаме дека правната фела треба да се вклучи целосно. Има доста забелешки, има доста критики на законот и не е јасно зошто власта не сака да прифати ниту една критика од она што го кажуваат најстручните луѓе, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски во гостување во емисијата Трилинг на ТВ 24.

Мисајловски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи Законот за јавно обвинителство само доколку истиот е составен од најеминентните луѓе, додавајќи целта на СДСМ со предлог законот е да формира ново СЈО кое што ќе ги штити криминалните афери и скандали на СДСМ.

-Нашето барање е да се состават најпрофесионалните и најквалитетните луѓе од фелата , се со цел да се донесе еден европски Законот за јавно обвинителство, а ние ќе го поддржиме. Не ни е јасно зошто СДСМ толку многу брзо со донесување на овој закон, а од друга страна сака да направи едно ново Специјално јавно обвинителство каде што ќе оживеат старото СЈО, а од друга страна се што направија овие три години се криминали, афери, скандали и имаат луѓе што таму ќе ги заштита. Тоа е целта на овој закон, нагласи Мисајловски.

Мисајловски смета дека Законот за јавно обвинителство мора да е европски закон, применлив и во интерес на граѓаните, а не во интерес на криминалот и уцените.

-Се разбира ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да разговара за овој закон и многу пати тоа сме го покажале. Ние не сакаме заштита на никаков криминал, единствено сакаме да се донесе закон кој што биде добар, применлив и во интерес на сите граѓани. Треба целосно да се гонат сите оние криминали од минатото и сега, но да се внимава да не се затскриваат сите афери од страна на СДСМ кои што сега ги прави и сакаат повторно тој тим кои што си го избраа да биде нивниот тим за повторно да го гони ВМРО-ДПМНЕ, од друга страна тие да се заштитени. Тоа нема да се дозволи, порача Мисајловски.

Во однос на кампањата на ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија, Мисајловски е дециден дека обновата на Македонија мора да се случи бидејќи во овие три години од владеење на СДСМ нема никакви капитални инвестиции и проекти, ниту пак решавање на проблемите на граѓаните.

На Македонија и треба обнова бидејќи е разурнат системот. Ние моментално сме прогласени за најкорумпирана земја во Европа.

Корупцијата е длабоко навлезена во институциите Обновата на Македонија ќе се случи бидејќи е потребно капитални инвестиции, изминатите три години немаме ниту една капитална инвестиција, ветија клинички центар нема ништо од тоа, ветија многу автопати и од тоа нема ништо, ветија многу детски градинки и од тоа нема ништо. Проблемите на граѓаните мора да се решат, а јасно е дека оваа власт не ги решава, кажа тој.

Коронавирус