петок, 7. август 2020. Вести денес: 127
home Вести

Мисајловски: Се троши на репрезентации и патувања, наместо да се пренаменат средствата од буџетот за болниците и медицинскиот кадар

Мисајловски: Се троши на репрезентации и патувања, наместо да се пренаменат средствата од буџетот за болниците и медицинскиот кадар

Во вечерашната „Клик Плус“ на ТВ21 телевизија, потретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, истакна дека сите средства со коишто се може да се помогне треба да се пренаменат,а ставките за репрезентација и патувања сеуште не се кратат од буџетот.

Мисајловски вели дека сите средства коишто можат да помогнат треба се пренаменат од буџетот, има ставки коишто треба веднаш да се кратат.

-Имаме ставки во буџетот за репрезентации што не се кратат, имаме ставки за патувања коишто не се кратат, имаме еден куп ставки за институциите за коишто веднаш може да се направи ребаланс на влада и тие пари да се пренаменат за потребите на болниците и медицинскиот кадар кон бизнисот и економијата, посочи Мисајловски.

Тој вели СДСМ сака да удри кон граѓаните, но дали функционерите на владеачката партија ќе се откажат од нивните плати.

-Во Владата нема протокол, ниту план што ќе се прави доколку кризата продолжи 12, 18 месеци, нашите болници и институции не се толку спремни како европските затоа треба да се помогне на било каков начин, затоа што ова мора да го надминеме и Македонија да застане повторно на нозе.

Коронавирус