недела, 20. ноември 2022. Вести денес: 114
home Вести

Министерот Адеми на средби со македонската дијаспора во Шведска

Министерот Адеми на средби со македонската дијаспора во Шведска

Министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми од денеска до 21 април ќе престојува во официјална посета на Кралството Шведска, каде во Гетеборг ќе учествува на Изборното Собрание на Македонскиот сојуз во Шведска, едно од најголемите здруженија на Македонците во оваа земја.

Како што соопштија од неговиот кабинет, Адеми ќе има средба и со друштвото на Македонците “Кочо Рацин“ во градот Борос, како и со други друштва по потекло од Македонија, кои дејствуваат во Шведска. Предвидено е Адеми да оствари средба и со претседателката на Градскиот Совет на Гетеборг, Лена Малм.

– Во фокусот на средбите со дијаспората и со локалните претставници на Шведска, ќе стане збор и за новиот пристап на Владата на Република Македонија кон дијаспората и нивно институционално поврзување со матичната земја, како и размената на искуства во однос на странските инвестиции и зајакнување на економскиот сегмент за поврзување со Македонија. Меѓу другото, министерот Адеми, соговорниците ќе ги информира и за политичките состојби во државата, активностите за членството на НАТО и ЕУ интеграциите, како и размена на мислења за регионалната соработка и други актуелни прашања., стои во соопштението.

МИА

Најнови вести

Вести

Мицкоски на годишната конференција на УМС: Бидете бестрашни борци за идеалите за кои вреди да се борите, тешко ми е кога гледам дека главниот протест е за оброк кој владата им го зема од уста, додека младите во Берлин, Лондон, Париз протестираат за широки општествени теми

Коронавирус