вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 136
home Вести

Министер на Заев: ВМРО-ДПМНЕ биле фашисти

Министер на Заев: ВМРО-ДПМНЕ биле фашисти

Во вчерашната емисија „24 Анализа“ гостуваа Оливер Ристовски, заменик министер за правда и Тони Менкиноски адвокат и претседател на Комисијата за правда во ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на емисијата Ристовски ги нарече членовите на ВМРО-ДПМНЕ фашисти.

– Фашизмот на ВМРО-ДПМНЕ од 2006-та до 2016-та го уништи овој народ. Народот е на шкрга сега, нагласи Ристовски.

По оваа скандалозна изјава Менкиноски само го запраша Ристовски како може ВМРО-ДПМНЕ да го нарекува фашистичко здружение и побара јавно Ристовски да се извини за оваа навреда каде што партијата ВМРО-ДПМНЕ ја нарече фашистичко здружение.

Коронавирус