сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 90
home Вести

Милошоски со барање до МНР да достави информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ

Милошоски со барање до МНР да достави информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ

Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието испрати Барање до МНР за достава на Информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ.

Милошоски побара министерот Османи да достави Информација за како што пишува, Меморандумот испратен од страна на Република Бугарија до членките на ЕУ, кој го засега јазичниот, националниот и културниот идентитет на македонскиот народ, а истовремено може да има и негативни импликации кон долгоочекуваниот почеток на преговорите со Европската Унија.

Тој додава дека за ова потребна е и посебна седница на Комисијата за надворешна политика, со учество на ресорниот министер.

-Барање до МНР за достава на Информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ!, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Барање до МНР за достава на Информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ!

Posted by Antonio Miloshoski on Friday, September 18, 2020

Коронавирус