вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 109
home Вести

Милошоски: Седум членки на ЕУ биле против датум за преговори на Македонија и Албанија

Милошоски: Седум членки на ЕУ биле против датум за преговори на Македонија и Албанија

На денешниот ЕУ Совет седум членки биле против датум за преговори со Македонија и Албанија: Франција, Холандија, Германија, Данска, Луксембург, Белгија и Шпанија.

Дванаесет членки биле за преговори: Полска, Унгарија, Словачка, Чешка, Италија, Словенија, Хрватска, Белгија, Романија Естонија, Латвија, Литванија.

Грција и другите воздржани! – напиша поранешниот министер за надворешни работи и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на Твитер.

Коронавирус